CHIRURGIA TKANEK MIĘKKICH


Rocznie wykonujemy ok. 3  tysięcy zabiegów operacyjnych.  Wszystkie przeprowadza dyplomowany specjalista chirurgii wraz z przeszkolonym zespołem.  Od początku ogromną wagę przykładamy  do zachowania pełnej aseptyki na sali operacyjnej dzięki temu powikłania pooperacyjne sprowadzamy do minimum.   Każdy pacjent jest znieczulany wziewnie, a najważniejsze parametry życiowe monitoruje anestezjolog z pomocą specjalistycznego sprzętu.  Zawsze zapewniamy opiekę pooperacyjną , aż do momentu całkowitego wybudzenia i wypisania do domu. Szczególnie dbamy też o terapię przeciwbólową stosując odpowiednie leki przed i po zabiegu oraz w okresie rekonwalescencji. 


 

Chirurgia onkologiczna to duża część pracy naszych chirurgów.  Ważne jest aby postępować zgodnie z określonymi zasadami , które często mogą budzić Państwa zdziwienie , a nawet niepokój. Chodzi tu o zachowanie bezpiecznego marginesu.  W przypadku niektórych nowotworów np. mastocytomy czy sarcomy tkanek miękkich bezpieczny margines jest na tyle duży , że często musimy stosować techniki chirurgii plastycznej , aby zamknąć ranę.  Wszystko po to , aby zwiększyć szansę na wyleczenie , bądź maksymalnie opóźnić chorobę.  W zależności od rodzaju nowotworu wykonujemy biopsje przed i pozabiegowe.   Po konsultacji onkologicznej decydujemy czy konieczne będzie dalsze leczenie np. chemioterapia.




Zespolenie wrotno-oboczne jest coraz częściej rozpoznawaną przez lekarzy wadą wrodzoną.  Najczęściej dotyczy małych ras ( york , maltańczyk ) , ale może zdarzyć się u każdego psa , rzadziej kota.  Objawy mogą być niespecyficzne , najczęściej ze strony układu nerwowego , pokarmowego i moczowego.  Od kilkunastu lat diagnozujemy i z powodzeniem leczymy to schorzenie.  Dzięki USG z dopplerem już na pierwszej wizycie jesteśmy w stanie rozpoznać problem.  Operujemy zarówno zewnątrz jak i niektóre wewnątrzwątrobowe zespolenia.



Ropomacicze.  Z tym schorzeniem wiąże się historia powstania szpitala.  Podczas nieobecności doktora w kraju na ropomacicze właśnie zachorowała jego ukochana suka Kobra.  Wówczas nikt nie chciał podjąć się zabiegu ratującego jej życie.  Uśpiono psa z powodu ropomacicza - dzisiaj to nie do pomyślenia.  Skłoniło to doktora do powrotu  i założenia szpitala dla zwierząt.


Przepuklina otrzewnowo - osierdziowa i otrzewnowo - przeponowa to dosyć często pojawiające się schorzenie zarówno u psów jak i kotów.  Istotą problemu jest przemieszczenie narządów  z jamy brzusznej do klatki piersiowej .  W przypadku przepukliny przeponowej w 85% związanej z urazem , ważne jest aby operację przeprowadzić możliwie szybko , zaraz po ustabilizowaniu stanu ogólnego.  Bezpośrednio po zabiegu nasi pacjenci przebywają w klatce tlenowej , a wypisywani do domu są najczęściej w drugiej , trzeciej dobie po całkowitym ustabilizowaniu.


 Ostre rozszerzenie i skręt żołądka to sytuacja gdzie naprawdę liczy się czas. Najczęściej zdarza się u dużych psów z głęboką klatką piersiową np. Dog niemiecki , Owczarek niemiecki , ale też może wystąpić u psów średnich i małych np.jamnik.                                                               

Grupa podwyższonego ryzyka :                                                                               

- psy duże z głęboką klatką piersiową 

- dotknięci krewni pierwszego pokolenia

- wraz z wiekiem              

- psy z niedowagą

- karmione raz dziennie 

- karmione z podwyższonej miski

- zachowanie które przyczynia się do połykania powietrza

- stres

Kiedy Twój pies wykazuje niepokój , ma nieproduktywne wymioty , nadmiernie się ślini i ma rozdęty brzuch zawsze podejrzewaj skręt żołądka.  

Dzięki wypracowanym protokołom postępowania zarówno przed i po operacyjnym , oraz sprawnemu zespołowi chirurgicznemu jesteśmy w stanie uratować 85 %  trafiających do nas psów ze skrętem żołądka.  Najnowsze amerykańskie dane mówią o śmiertelności na poziomie 15 - 30 %.


Korekcja skrzydełek nosowych i podniebienia miękkiego u ras brachycefalicznych  czyli tych z krótkim pyszczkiem.  Najczęściej z zespołem BAS zgłaszają się do nas buldogi angielskie i francuskie , mopsy , shih tzu.  Skracając zbyt długie podniebienie miękkie oraz poszerzając nozdrza zdecydowanie poprawiamy komfort ich życia.  Dodatkowo poprzez zmniejszenie oporów oddechowych zmniejszamy ryzyko wystąpienia przedwczesnych schorzeń serca. Zabieg metodą klasyczną wykonujemy już od 18 lat, ostatnio wprowadziliśmy technikę z użyciem lasera chirurgicznego CO2.